Nagroda Lletres Catalanes 2009, Barcelona

Uhonorowanie Lletres Catalanes to przyznanie nagrody za osiągnięcia literackie lub naukowe, opublikowane w języku katalońskim oraz dla oznaczenia ważności oraz intelektualnego uszanowania osoby, którą wyznacza Omnium Cultural przyznając ją od roku 1969. Tegoroczna nagroda za całokształt została przyznana językoznawcy Joan Solà-Cortassa.


Doktor „honoris causa” Uniwersytetu w Lleida, jak i od początku czerwca, wiceprezydent Instytutu Nauki Katalońskiej. Autor ponad czterdziestu książek na temat języka, referentów świata akademicznego i panoramy intelektualnej.

Pozytywnie zaskoczony Solà jest pewien, że ta nagroda jest tą „największą”, jaką kiedykolwiek mógł otrzymać za odznaczenie „całego jego życia”. Solà otrzymał kilka nagród za swoją „kilkuletnią pracę dla szuflady” – w 2005 został oznaczony Creu de Sant Jordi (Krzyżem Świętego Jerzego). Na temat sytuacji w Katalonii, Solà uważa, że Katalonia to „subordynowana” wioska, która żyje „w cieniu” innej, która ją „przykrywa”. Zawsze szczerze, pisze wyrażając się jasno, na temat niezależności politycznej i bogatego języka katalońskiego.

Na co dzień jego artykuły poświęcone obronie języka katalońskiego publikowane są w gazecie „Avui”, lecz poza jego licznymi pozycjami należy wyróżnić publikację „Obres completes de Pompeu Fabra”(Zbioru prac Pompea Fabry), „Gramàtica del català contemporani”(2002) (Gramatyka współczesnego języka katalońskiego), której proces wiernie nadzorował oraz jego ostatnią pozycję stanowiącą zbiór artykułów: „Plantem cara. Defensa de la llengua, defensa de la terra”(2009) (Pokazujemy twarz. Obrona języka, obroną ziemi.), w której jako miłośnik języka i kraju prezentuję swoją pasję w ponad tysiącach prasowych recenzji charakteryzujących się erudycją, ironią, rutyną czy konfliktem autora z czytelnikiem, jednak wszystko to w prosty sposób opisuje jego lingwistyczną wiedzę. Artykuły z lat 1998-2008 stanowią krótkie lekcje gramatyki języka katalońskiego oraz etymologiczną refleksję podaną w tak prosty sposób, jak czasami czyta się opinię na temat jakiejś książki.

[Na blogu znajduje się jeden z jego artykułów]

Brak komentarzy: